środa, 13 stycznia 2016

Reumatyzm Ma Młodą Twarz

Wszyscy wiemy, że stereotypy mówiąc w wielkim uproszczeniu są krzywdzące. Powszechna, mylna opinia dotyczy m.in. chorób reumatycznych. Większość społeczeństwa uważa, że reumatyzm to dolegliwości osób starszych, którzy swoje już przeżyli i "strzykanie w stawach" to naturalna kolej rzeczy. 

Prawdą jest, że nie ma czegoś takiego jak reumatyzm, to tylko potoczne określenie grupy chorób reumatycznych, wśród których wymienić można m.in. RZS, ZZSK czy toczeń. Prawdą jest też to, że choroba reumatyczna może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, a jej przyczyny wciąż nie są do końca znane. Faktem jest, że są to choroby poważne, mogące doprowadzić do niepełnosprawności, wpływające na życie rodzinne, na kontakty społeczne, zaniżające samoocenę. To ból, niemożność wykonywania codziennych czynności, wstyd..... Na szczęście leczenie jest coraz lepsze, na nieszczęście w naszym kraju nie zawsze dostępne. Dobre jest to, że jesteśmy co raz bardziej świadomi, a świadomy pacjent potrafi lepiej zadbać o siebie i o należne mu prawa.
Sama borykam się z tym paskudztwem od 8 roku życia i mimo tego, że życie mam w miarę poukładane, to wciąż zdarza mi się skierować niewybredną wiązankę pod adresem RZS-u, który potrafi uprzykrzyć mi codzienność. 

Piszę o tym, ponieważ Stowarzyszenie 3majmy się razem, zorganizowało kampanie społeczną, mającą na celu zwiększenie świadomość nt. chorób reumatycznych i konsekwencji z nimi związanych. Jako  jedna z zainteresowanych postanowiłam dołożyć swoją malutką cegiełkę i umieścić informacje na blogu. 

Zapraszam na stronę kampanii: http://reumatyzmmamlodatwarz.pl/

4 komentarze:

 1. Ja również zmagam się z RZS. Kampania ukazująca skalę problemu chorób reumatycznych to wspaniała inicjatywa:) Pozdrawiam. A.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też mam RZS. A na kampanię trafiłam przypadkiem na początku roku. Juz nie jestem z tym sama...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że trafiłaś na kampanię. Teraz możesz nawiązać kontakty, wymienić się doświadczeniami.... dużo zdrówka i energii życzę :)

   Usuń
 3. Mnie polecono zakupić sobie suplementy diety, które mają działać idealnie, jeśli chodzi o regenerację stawów i ich dobrą pracę. Długo szukałam odpowiednich suplementów i udało się znaleźć je na stronie https://apteline.pl/stawy-reumatyzm-osteoporoza/suplementy-na-stawy Chyba czekają mnie zakupy, aby uśmierzyć ból i poprawić sprawność.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw proszę ślad po sobie :) Jeśli nie masz konta Google i nie wiesz jak komentować (też miałam z tym problem ;)) proponuję wybrać opcję Nazwa/adres URL. W polu z nazwą możesz wpisać swoje imię lub nick.